“5. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi” Geçekleştirildi

Haber-Duyuru-Etkinlik-Foto

Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi”, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. Faruk Özlü’nün teşrifleriyle gerçekleştirildi. Sayın Bakan Dr. Özlü’nün yanı sıra TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Elife Ünal, üniversitelerin rektörleri, teknoloji geliştirme bölgelerinin temsilcileri ve çok sayıda davetlinin katıldığı Programda, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Teknokent Genel Müdürümüz Prof. Dr. İrfan Kurtbaş ile Çorum Teknoloji Geliştirme Bölgesinde (TGB) yer alan firmalar da yer aldı. 

Sayın Bakan Dr. Özlü: ‘Yüksek teknolojide yerlilik hedefi yüzde 16’

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Sayın Bakan Dr. Faruk Özlü, Bilkent Otel’de düzenlenen 5. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nin açılış konuşmasını yaptı. Düzenlenen zirvenin Türk sanayisine, bilimine ve teknolojik ilerlemesine katkı vermesini temenni ederek konuşmasına başlayan Özlü, “Türkiye bilim, ve teknolojinin sanayinin kalkınma için vazgeçilmez olduğu gerçeğiyle hareket etmektedir. Yüksek katma değerli üretim ve ihracatı ancak yüksek teknolojiyle gerçekleştirebiliriz.  Yüksek teknolojili ürünlerin ihracatımız içindeki oranını mutlak surette artırmamız gerekiyor. Bugün bu oran yüzde 4 mertebesindedir, biz bu oranı ilk aşamada yüzde 8’lere, ikinci aşamada yüzde 15- 16’ya çıkarmayı hedefliyoruz. Artık hepimiz biliyoruz ki dijital çağ başlamıştır. Geleceğin yaşamı, dijital yaşam olacaktır. Bu nedenle insanlık tarihinde bugün teknolojik değişimin getireceği büyük bir kırılma noktası yaşıyoruz. Teknolojinin getireceği devrim niteliğindeki gelişmelere hazırlanmak zorundayız. Akıllı fabrikalar, makineler, robotlar ve yapay zekanın neler getireceğini tahmin edebiliyoruz.” dedi.

Aynı zamanda dijital çağın ve Sanayi 4.0’ın ’açık uçlu bir süreç’ olduğunun da farkındayız. İşte bu nedenle yeni teknolojileri, yeni dijital gelişmeleri, yeni pazarlama süreçlerini çok iyi kavramak durumundayız.” diye konuşan Sayın Bakan Dr. Özlü, bu süreçte Türkiye’nin elini güçlendiren en önemli enstrümanlardan birinin TGB’ler olduğunu vurgulayarak şu bilgileri verdi:

“TGB'lerimizin sayıları, her geçen yıl artmaya devam etmektedir. Bugün itibarıyla, 55’i faal, 14’ü yapım aşamasında olmak üzere, 69 Teknokent’e ulaşmış bulunuyoruz. 2002'de sadece 5 tane TGB’ye sahip olduğumuzu hatırlatmak isterim. Hedefimiz, 81 ilimizin tamamında TGB kurmaktır. Bu sayılar önemlidir. Ancak sayılar kadar önemli olan bir diğer husus ise niteliktir. Memnuniyetle belirtmek isterim ki TGB’lerimiz bir 'nitelik sıçraması' yapmışlardır. Teknokentlerde faaliyet gösteren 4 bin 475 firma, Türkiye için teknoloji üretmektedir. Bu firmalarda 44 bin 580 personel görev yapmaktadır.

Sektörel dağılımlara baktığımızda ise yazılım, bilgisayar ve elektronik öne çıkmaktadır. Teknokentlerimizin performans endekslerinde yer alan Ar-Ge çıktıları, patent sayıları ve fikri mülkiyet alanlarında da önemli mesafeler alınmıştır.”

Tatlı rekabet ve yarış

Bakan Özlü, TGB’ler arasında tatlı bir rekabet, yarış olduğunu belirterek, bu yarıştan, teknoloji ve bereket doğduğunu söyledi.

Bütün teknokentleri aynı değerde gördüklerini ifade eden Özlü, "Birini diğerinden hiçbir zaman ayırmadık. Hepsine elimizden geldiğince destek olduk." dedi.

Özlü, konuşmasında TGB’lere yönelik teşvik ve muafiyetlere ilişkin bilgiler verdi.

Yüksek teknoloji seferberliği

Türkiye'nin parolasının yüksek teknoloji olduğunu belirten Özlü, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ülkelerin rekabet gücünü, teknolojik gelişmişlik düzeyi belirlemektedir. Bu nedenle, sanayileşme politikamızı, teknoloji ve inovasyonla entegre bir biçimde kurguluyoruz. Kendi özgün teknolojilerimizi ve yerli teknik kapasitemizi geliştiriyoruz. Bunun adı, tam anlamıyla 'yüksek teknoloji seferberliğidir.' Yüksek teknoloji seferberliği, Türkiye’nin 2023 hedeflerinin, çok önemli bir parçasıdır. Bütün iş dünyamızı, üniversitelerimizi ve girişimcilerimizi; bu seferberliğe katılmaya, bu seferberliğe katkı sunmaya davet ediyorum. TGB'lerimiz, yüksek teknoloji seferberliğimizde, çok önemli bir misyon üstlenecekler.”

Bakan Özlü'nün konuşmasının ardından 4 kategoride Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2016 Performans Endeksi Sonuçları açıklandı. Buna göre, genel sıralamada yer alan üniversitelere ödül verilmesinin ardından Bakan Faruk Özlü,  TGB’lerin stantlarını gezdi, çalışmalar hakkında bilgi aldı. 

Haber-Duyuru-Etkinlik-FotoHaber-Duyuru-Etkinlik-FotoHaber-Duyuru-Etkinlik-FotoHaber-Duyuru-Etkinlik-FotoHaber-Duyuru-Etkinlik-FotoHaber-Duyuru-Etkinlik-Foto

Adres: Ankara Yolu 18. Km. | Organize Sanayii Bölgesi - ÇORUMGİRİŞ YAP